Hobby CNC gép építése

 

Üdvözlöm a hobby CNC gép építők nemes táborában!

Engedje meg, hogy tegezzem.
Néhány tanács mindenek előtt:

Ne akarj mindent magad megoldani/kifejleszteni mert belerokkansz! Először alaposan nézzél szét, tájékozódj mások megoldásairól, ötleteiről és tapasztalatairól. Mindig ahhoz illeszd a projectet amit meg tudsz szerezni, vagy már meg van. Én a vezérlő programmal (Kcam4) voltam így! Vigyázz, hogy a meglévő rész (program) teljes értékű legyen és megfeleljen az elvárásaidnak! Próbálj szabványos ki és bemenetekkel dolgozni, hogy minél több programot használhass később is (vezérlési elv, Gerber, G-kód, DXF import, stb). Sajnos a szoftverek liszencei nem teszik lehetővé, hogy a CD-re programokat is feltegyek. Minden szükséges program és konverter letölthető az Interneten keresztül.

A mechanika kialakításához szükséged lesz a megszokott kéziszerszámok mellett állványos fúrógépre (a derékszögek tartásához) és felsőmaróra (nem feltétlen kell, de jó ha van), valamint vasalóra.

A mechanika (szerintem) legkritikusabb része a tengelyek siklócsapágyozása. Először azt kell eldönteni mit lehet beszerezni és ahhoz kell tervezni a többi részt. Tervezd meg úgy nagyjából és szerezzél meg minden apróságot is a mechanikai részhez (a vázat még ne)! Ha valamit nem lehet beszerezni (vagy túl drága), próbáljál meg improvizálni a boltban és vedd meg azt is, valamint gondolva a megmunkálására. a hozzátartozó és még hiányzó szerszámokat is! Nekem pl. fafúró készletett és 22-es, 16-os zsákfúró szárokat is kellett vennem. Majd tervezd meg alaposan a meglévő alkatrészek és szerszámok figyelembevételével a teljes gépet most már részletekben is. Bútorlapnál vedd figyelembe, hogy 55mm-nél keskenyebb lécet nem tudnak befogatni a vágógépbe! Már ezt is prüszkölve vágják le (egy kis borravaló jót tesz). Gondolj a szerelhetőségre is (önmagába záródó dobozokat belülről nem tudsz csavarozni)!

Tervezzél bele ahol csak lehet későbbi finomhangolási lehetőségeket (tengelyek egymáshoz való döntése, csapágyak egytengelyű futásához mozgatható csapágyházat, stb.)! Gondolj arra, hogy más papíron megrajzolni és hibátlanul legyártani valamit! A bútorlap vastagsága 19mm és nem 20! Valamint az élfóliának is van némi vastagsága. Az elektronikának is kell hely!

A bútorlapoknál a kritikusabb részeknél (marásoknál, csapágyházaknál) mindig vágassál többet (darabszámban) mint kellene. Később nehezebb pótoltatni az elrontott részegységeket. Jobb ha van mihez nyúlni rontás esetén (és pont ez növeli a legkevésbé a gép árát)!

Ne akarj mindent "egy nap" alatt megoldani, néha aludni kell rá egyet!

A leírásban csak a képekből nem, vagy csak nehezen kivehető részletekre térek ki. Tanulmányozd a képeket (videókat) alaposan!
A CD teljes értékű használatához ha szükséges, az Utils könyvtárból lehet felrakni Képnézegető, Tömörítő, PDF olvasó és videó megjelenítő programokat.
A megmunkáló szerszámok beszerzésére az OBI-t, Praktiker-t, és végül a Nettet ajánlom (minden kapható itt Magyarországon).

Az építése rengeteg tapasztalat megszerzésével és örömmel jár, sok sikert a "nagy project"-hez!

Felhasznált anyagok.

Teljes képgyűjtemény.

(Kérlek látogasd meg Weblapomat időnként, mert az esetleges változásokról, frissítésekről onnét értesülhetsz!)